Afyonkarahisar'lı gençlerin yuva kurma hayali kendisini Özbekistan'lı olarak tanıtan "Rabia" adındaki bir kadın tarafından suya düştü. Şuhut’un Mahmut Köyü ile Balçıkhisar Köyü’ndeki çok sayıda genç bu çeteye yüz binlerce lira kaptırdı.

Özbekistan'lı genç kızlara ‘evliliğiniz formalite olacak vaadinde bulunan’ "Rabia" adındaki kadın bu durumu Afyonlu damat adaylarına hiç bahsetmemiş. Olay Star TV'de "Zahide Yetiş İle Yeniden Başlasak" programında gündem oldu. Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Mahmut Köyü ile Balçıkhisar Köyü’nde çok sayıda damat adayı bu çete tarafından mağdur edildi. Pek çok kişi ineklerini, mallarını satarak yabancı gelinlerle evlendi. Kimisinin evliliği bir hafta kimisinin ise 6 ay sürmüş. Her bir damat adayı 150-200 bin TL dolandırıldığını söylüyor. Kimi damat adayları da kendileri ile evli ve çocuklu kadınların evlendirildiğini bunu çok sonra öğrendiklerini söylüyor.

Mahmut Köyünde İkamet Eden İbrahim Özdemir yaşadıkları ile ilgili Şuhut Postası Gazetemize vermiş olduğu açıklamalarında, "İsmim İbrahim Özdemir 40 yaşındayım bundan bir buçuk yıl önce Rabia Gökçe ve Özbekistan'lı kadın tarafından dolandırıldım. Mağdurum Afyonkarahisar Şuhut Mahmut Köyü'nde kalıyorum. Evlendiğim kişi benimle 2 ay 4 gün kaldı. Önceleri her şey tost pembeydi daha sonra annemin kredi borcu var şöyle böyle demeye başladı. Meğerse kadın aracı olan Rabia Gökçe tarafından bilgi zehirlenmesine uğramış. Şöyle zehirlenmiş beni farklı anlatmış Özbek kızına tabii onların beklentileri de boşa çıkınca kaçmak için annem ameliyat olacak gibi bahaneler aradı. Kendim buradan ta Afyonkarahisar'a kadar götürdüm. Biletini kestirdim cebine harçlığını koydum. Özbekistan uçak biletini dahi verdim bir hafta sonra geleceğim diye söyledi bana. Ne geldi ne gördü daha sonra bu olaylar patlak verdi. Kendisine verdiğimi söylemeyeceğim Ama üzerinde 150, 160 bin lira civarında gitti" dedi.

Muhtar: 7 gelin geldiyse 4 aile mağdur

Balçıkhisar Köyü Muhtarı Dinnur Kavak, köyde pek çok kişinin bu yabancı gelin olayından dolayı mağdur olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Gençlerimiz evlenmek zorunda kalıyor. Bu tip kişilere maalesef başvurmak zorunda kalıyorlar. Bu insanların iyi niyetlerini kötü niyetli kişiler dolandırılıyor. Köyümüze gelen yabancı gelenlerin sponsoru Rabi Hanım. 7 gelin geldiyse 4 aile mağdur. İnsanımız daha mağdur olmasın

Tarlaya gidip geldim, yoktu

İneğini satıp evlenen Halil Bey, yaşadıklarını şöyle anlattı: “5 sene önce evlendim. Isparta’ya gittim. Berna Diye bir hanımla görüştük. 10 Bin TL bana vereceksin dedi. Evleneceğin kişiye 2 bilezik yapacaksın dedi. Biz 2 gün sonra gelini getireceğiz dediler. Geldiler, o gün evde kaldık. Ertesi gün Afyon’a gittik. İmam nikahı yaptık. 3.5 ay durdu. Ben bir gün tarlaya gittim. Geldiğimde Şahsenem yok. Komşulara sordum, bir tane taksi geldi alıp gitmişler” dedi.

Şuhut Postası Haber Merkezi

 

 

 


Mahmut ve Balçıkhisar Köylü damat adaylarını Özbek gelinler dolandırdı: Yüz binlerce lira kaptırmışlar

Mahmut ve Balçıkhisar Köylü damat adaylarını Özbek gelinler dolandırdı: Yüz binlerce lira kaptırmışlar